Shaw FEISTY Stone Path Carpet - SH-5E652-00114
$1.00
SKU
SH-5E652-00114
Shaw FEISTY in Stone Path — PET Polyester Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E652, item SH-5E652-00114. Free sample available.
| Product Name | Shaw FEISTY Stone Path Carpet - SH-5E652-00114 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | FEISTY |
| Color | Stone Path |
| Item Number | SH-5E652-00114 |
| Style | FEISTY |
| Construction | Pattern |
| Style Name | FEISTY |
| Style Number | 5E652 |
| Color Name | Stone Path |
| Color Number | 00114 |
| Fiber | 100% PET Polyester |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.31 in W x Random L |
Stone Path is a colorway in Shaw's FEISTY carpet (style 5E652, color 00114), part of the Shaw collection. Woven in 100% PET Polyester with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | FEISTY |
| Style Number | 5E652 |
| Color Name | Stone Path |
| Color Number | 00114 |
| Item / SKU | SH-5E652-00114 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% PET Polyester |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.31 in W x Random L |
| Face Weight | 17.6 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review