Shaw FAVOURED PATH Vintage Carpet - SH-5E586-00509
$1.00
SKU
SH-5E586-00509
Shaw FAVOURED PATH in Vintage — ANSO High Performance PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E586, item SH-5E586-00509. Free sample available.
| Product Name | Shaw FAVOURED PATH Vintage Carpet - SH-5E586-00509 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | GREY BROWN |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | FAVOURED PATH |
| Color | Vintage |
| Item Number | SH-5E586-00509 |
| Style | FAVOURED PATH |
| Construction | Pattern |
| Style Name | FAVOURED PATH |
| Style Number | 5E586 |
| Color Name | Vintage |
| Color Number | 00509 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect™ Collection |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 20 in L |
More from Shaw FAVOURED PATH

Shaw FAVOURED PATH Almond Silk Carpet - SH-5E586-00101

Shaw FAVOURED PATH Marble Carpet - SH-5E586-00103

Shaw FAVOURED PATH Cashmere Carpet - SH-5E586-00104

Shaw FAVOURED PATH River Birch Carpet - SH-5E586-00106

Shaw FAVOURED PATH Natural Carpet - SH-5E586-00109

Shaw FAVOURED PATH Cameo Carpet - SH-5E586-00113

Shaw FAVOURED PATH Sculpture Carpet - SH-5E586-00115

Shaw FAVOURED PATH Warm Light Carpet - SH-5E586-00116

Shaw FAVOURED PATH Snowfall Carpet - SH-5E586-00150

Shaw FAVOURED PATH Refined Carpet - SH-5E586-00402

Shaw FAVOURED PATH Ashes Carpet - SH-5E586-00501

Shaw FAVOURED PATH Flannel Carpet - SH-5E586-00503
Vintage is a colorway in Shaw's FAVOURED PATH carpet (style 5E586, color 00509), part of the Pet Perfect™ Collection collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect™ Collection |
| Style Name | FAVOURED PATH |
| Style Number | 5E586 |
| Color Name | Vintage |
| Color Number | 00509 |
| Item / SKU | SH-5E586-00509 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 20 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

