Shaw FAST LANE Prairie Carpet - SH-5511G-00710
$1.00
SKU
SH-5511G-00710
Shaw FAST LANE in Prairie — ANSO BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5511G, item SH-5511G-00710. Free sample available.
| Product Name | Shaw FAST LANE Prairie Carpet - SH-5511G-00710 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | FAST LANE |
| Color | Prairie |
| Item Number | SH-5511G-00710 |
| Style | FAST LANE |
| Construction | Texture |
| Style Name | FAST LANE |
| Style Number | 5511G |
| Color Name | Prairie |
| Color Number | 00710 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
More from Shaw FAST LANE

Shaw FAST LANE Linen Carpet - SH-5511G-00101

Shaw FAST LANE Dunes Carpet - SH-5511G-00102

Shaw FAST LANE Canvas Carpet - SH-5511G-00103

Shaw FAST LANE Frost Carpet - SH-5511G-00104

Shaw FAST LANE Fieldstone Carpet - SH-5511G-00105

Shaw FAST LANE Wool Skein Carpet - SH-5511G-00111

Shaw FAST LANE Azure Carpet - SH-5511G-00410

Shaw FAST LANE Indigo Carpet - SH-5511G-00411

Shaw FAST LANE Cold Water Carpet - SH-5511G-00510

Shaw FAST LANE Gray Flannel Carpet - SH-5511G-00511

Shaw FAST LANE Sea Salt Carpet - SH-5511G-00512

Shaw FAST LANE Pewter Carpet - SH-5511G-00513
Prairie is a colorway in Shaw's FAST LANE carpet (style 5511G, color 00710), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | FAST LANE |
| Style Number | 5511G |
| Color Name | Prairie |
| Color Number | 00710 |
| Item / SKU | SH-5511G-00710 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

