Shaw ENDURING COMFORT PATTERN Mesa Carpet - SH-E0404-00105
$1.00
SKU
SH-E0404-00105
Shaw ENDURING COMFORT PATTERN in Mesa — ANSO Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style E0404, item SH-E0404-00105. Free sample available.
| Product Name | Shaw ENDURING COMFORT PATTERN Mesa Carpet - SH-E0404-00105 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | BEIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | ENDURING COMFORT PATTERN |
| Color | Mesa |
| Item Number | SH-E0404-00105 |
| Style | ENDURING COMFORT PATTERN |
| Construction | Texture |
| Style Name | ENDURING COMFORT PATTERN |
| Style Number | E0404 |
| Color Name | Mesa |
| Color Number | 00105 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
More from Shaw ENDURING COMFORT PATTERN
Shaw ENDURING COMFORT PATTERN China Pearl Carpet - SH-E0404-00100
Shaw ENDURING COMFORT PATTERN Candlewick Glow Carpet - SH-E0404-00101
Shaw ENDURING COMFORT PATTERN French Linen Carpet - SH-E0404-00103
Shaw ENDURING COMFORT PATTERN Clay Stone Carpet - SH-E0404-00108
Shaw ENDURING COMFORT PATTERN Chamois Carpet - SH-E0404-00220
Shaw ENDURING COMFORT PATTERN Honey Pot Carpet - SH-E0404-00722
Mesa is a colorway in Shaw's ENDURING COMFORT PATTERN carpet (style E0404, color 00105), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | ENDURING COMFORT PATTERN |
| Style Number | E0404 |
| Color Name | Mesa |
| Color Number | 00105 |
| Item / SKU | SH-E0404-00105 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review