Shaw EMBELLISHED Dolphin Carpet - SH-5E458-00516
$1.00
SKU
SH-5E458-00516
Shaw EMBELLISHED in Dolphin — Solution Dyed PET Polyester Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E458, item SH-5E458-00516. Free sample available.
| Product Name | Shaw EMBELLISHED Dolphin Carpet - SH-5E458-00516 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | GREY BROWN |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | EMBELLISHED |
| Color | Dolphin |
| Item Number | SH-5E458-00516 |
| Style | EMBELLISHED |
| Construction | Loop |
| Style Name | EMBELLISHED |
| Style Number | 5E458 |
| Color Name | Dolphin |
| Color Number | 00516 |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Carpet Collection | Simply the Best Values |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Simply the Best Values |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.13 in W X 0.38 in L |
More from Shaw EMBELLISHED
Shaw EMBELLISHED Aircraft Carpet - SH-5E458-00111
Shaw EMBELLISHED Luxury Cream Carpet - SH-5E458-00113
Shaw EMBELLISHED Ashen Carpet - SH-5E458-00114
Shaw EMBELLISHED Malibu Dune Carpet - SH-5E458-00117
Shaw EMBELLISHED Birch Carpet - SH-5E458-00118
Shaw EMBELLISHED Perfect Taupe Carpet - SH-5E458-00119
Shaw EMBELLISHED Thatched Roof Carpet - SH-5E458-00120
Shaw EMBELLISHED Cathedral Carpet - SH-5E458-00514
Shaw EMBELLISHED Asteroid Carpet - SH-5E458-00515
Shaw EMBELLISHED Raw Wood Carpet - SH-5E458-00710
Shaw EMBELLISHED Chestnut Carpet - SH-5E458-00711
Dolphin is a colorway in Shaw's EMBELLISHED carpet (style 5E458, color 00516), part of the Simply the Best Values collection. Woven in 100% Solution Dyed PET Polyester with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Simply the Best Values |
| Style Name | EMBELLISHED |
| Style Number | 5E458 |
| Color Name | Dolphin |
| Color Number | 00516 |
| Item / SKU | SH-5E458-00516 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.13 in W X 0.38 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review