Shaw DEPARTURE Azure Carpet - SH-5510G-00410
$1.00
SKU
SH-5510G-00410
Shaw DEPARTURE in Azure — ANSO BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5510G, item SH-5510G-00410. Free sample available.
| Product Name | Shaw DEPARTURE Azure Carpet - SH-5510G-00410 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | DARK |
| Color Range | BROWN GRAY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | DEPARTURE |
| Color | Azure |
| Item Number | SH-5510G-00410 |
| Style | DEPARTURE |
| Construction | Texture |
| Style Name | DEPARTURE |
| Style Number | 5510G |
| Color Name | Azure |
| Color Number | 00410 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.63 in L |
More from Shaw DEPARTURE
Shaw DEPARTURE Winter White Carpet - SH-5510G-00100
Shaw DEPARTURE Linen Carpet - SH-5510G-00101
Shaw DEPARTURE Dunes Carpet - SH-5510G-00102
Shaw DEPARTURE Canvas Carpet - SH-5510G-00103
Shaw DEPARTURE Frost Carpet - SH-5510G-00104
Shaw DEPARTURE Fieldstone Carpet - SH-5510G-00105
Shaw DEPARTURE Wool Skein Carpet - SH-5510G-00111
Shaw DEPARTURE Indigo Carpet - SH-5510G-00411
Shaw DEPARTURE Cold Water Carpet - SH-5510G-00510
Shaw DEPARTURE Gray Flannel Carpet - SH-5510G-00511
Shaw DEPARTURE Sea Salt Carpet - SH-5510G-00512
Shaw DEPARTURE Pewter Carpet - SH-5510G-00513
Azure is a colorway in Shaw's DEPARTURE carpet (style 5510G, color 00410), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | DEPARTURE |
| Style Number | 5510G |
| Color Name | Azure |
| Color Number | 00410 |
| Item / SKU | SH-5510G-00410 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review