Shaw CREATING MEMORIES Champagne Toast Carpet - SH-EA823-153P
$1.00
SKU
SH-EA823-153P
Shaw CREATING MEMORIES in Champagne Toast — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style EA823, item SH-EA823-153P. Free sample available.
| Product Name | Shaw CREATING MEMORIES Champagne Toast Carpet - SH-EA823-153P |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | SILVER |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CREATING MEMORIES |
| Color | Champagne Toast |
| Item Number | SH-EA823-153P |
| Style | CREATING MEMORIES |
| Construction | Pattern |
| Style Name | CREATING MEMORIES |
| Style Number | EA823 |
| Color Name | Champagne Toast |
| Color Number | 153P |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | Colorwall |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Colorwall |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 28.25 in L |
More from Shaw CREATING MEMORIES
Shaw CREATING MEMORIES Clean Linen Carpet - SH-EA823-122P
Shaw CREATING MEMORIES Homemade Ice Cr Carpet - SH-EA823-124P
Shaw CREATING MEMORIES Gallery Opening Carpet - SH-EA823-125P
Shaw CREATING MEMORIES Chill In The Ai Carpet - SH-EA823-126P
Shaw CREATING MEMORIES Shoreline Haze Carpet - SH-EA823-128P
Shaw CREATING MEMORIES Need A Hug Carpet - SH-EA823-129P
Shaw CREATING MEMORIES Wedding Day Carpet - SH-EA823-150P
Shaw CREATING MEMORIES Coming Home Carpet - SH-EA823-151P
Shaw CREATING MEMORIES Cake Frosting Carpet - SH-EA823-155P
Shaw CREATING MEMORIES Water S Edge Carpet - SH-EA823-430P
Shaw CREATING MEMORIES Washed Indigo Carpet - SH-EA823-440P
Shaw CREATING MEMORIES Restful Day Carpet - SH-EA823-512P
Champagne Toast is a colorway in Shaw's CREATING MEMORIES carpet (style EA823, color 153P), part of the Colorwall collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Colorwall |
| Style Name | CREATING MEMORIES |
| Style Number | EA823 |
| Color Name | Champagne Toast |
| Color Number | 153P |
| Item / SKU | SH-EA823-153P |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 28.25 in L |
| Face Weight | 39 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review