Shaw CRAFTED ARTISAN Blush Carpet - SH-CCS77-00800
$1.00
SKU
SH-CCS77-00800
Shaw CRAFTED ARTISAN in Blush — Caress by Shaw Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CCS77, item SH-CCS77-00800. Free sample available.
| Product Name | Shaw CRAFTED ARTISAN Blush Carpet - SH-CCS77-00800 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | SILVER |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CRAFTED ARTISAN |
| Color | Blush |
| Item Number | SH-CCS77-00800 |
| Style | CRAFTED ARTISAN |
| Construction | Pattern |
| Style Name | CRAFTED ARTISAN |
| Style Number | CCS77 |
| Color Name | Blush |
| Color Number | 00800 |
| Fiber | 100% Caress® by Shaw |
| Carpet Collection | CARESS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 26 in L |
More from Shaw CRAFTED ARTISAN
Shaw CRAFTED ARTISAN Purity Carpet - SH-CCS77-00100
Shaw CRAFTED ARTISAN Calm Carpet - SH-CCS77-00101
Shaw CRAFTED ARTISAN Atmospheric Carpet - SH-CCS77-00102
Shaw CRAFTED ARTISAN Delicate Carpet - SH-CCS77-00103
Shaw CRAFTED ARTISAN Awaken Carpet - SH-CCS77-00104
Shaw CRAFTED ARTISAN Ethereal Carpet - SH-CCS77-00105
Shaw CRAFTED ARTISAN Mist Carpet - SH-CCS77-00106
Shaw CRAFTED ARTISAN Soft Spoken Carpet - SH-CCS77-00107
Shaw CRAFTED ARTISAN Sky Washed Carpet - SH-CCS77-00400
Shaw CRAFTED ARTISAN Celestial Carpet - SH-CCS77-00401
Shaw CRAFTED ARTISAN Glacier Ice Carpet - SH-CCS77-00500
Shaw CRAFTED ARTISAN Meditative Carpet - SH-CCS77-00501
Blush is a colorway in Shaw's CRAFTED ARTISAN carpet (style CCS77, color 00800), part of the CARESS collection. Woven in 100% Caress® by Shaw with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS |
| Style Name | CRAFTED ARTISAN |
| Style Number | CCS77 |
| Color Name | Blush |
| Color Number | 00800 |
| Item / SKU | SH-CCS77-00800 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% Caress® by Shaw |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 26 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review