Shaw COZY EMBRACE Twilight Carpet - SH-5E881-00101
$1.00
SKU
SH-5E881-00101
Shaw COZY EMBRACE in Twilight — ANSO High Performance Solution Dyed PET Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E881, item SH-5E881-00101. Free sample available.
| Product Name | Shaw COZY EMBRACE Twilight Carpet - SH-5E881-00101 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | SILVER |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | COZY EMBRACE |
| Color | Twilight |
| Item Number | SH-5E881-00101 |
| Style | COZY EMBRACE |
| Construction | Loop |
| Style Name | COZY EMBRACE |
| Style Number | 5E881 |
| Color Name | Twilight |
| Color Number | 00101 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect + |
| Pile Type | Loop |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect + |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 1.5 in L |
More from Shaw COZY EMBRACE
Shaw COZY EMBRACE Ivory Carpet - SH-5E881-00100
Shaw COZY EMBRACE Muslin Carpet - SH-5E881-00103
Shaw COZY EMBRACE Wool Blanket Carpet - SH-5E881-00105
Shaw COZY EMBRACE Creamy Carpet - SH-5E881-00106
Shaw COZY EMBRACE Marble Carpet - SH-5E881-00108
Shaw COZY EMBRACE Blissful Beige Carpet - SH-5E881-00109
Shaw COZY EMBRACE Sun Bleached Carpet - SH-5E881-00110
Shaw COZY EMBRACE Platinum Carpet - SH-5E881-00502
Shaw COZY EMBRACE Warm Taupe Carpet - SH-5E881-00505
Shaw COZY EMBRACE Rattan Carpet - SH-5E881-00704
Shaw COZY EMBRACE Natural Sisal Carpet - SH-5E881-00705
Twilight is a colorway in Shaw's COZY EMBRACE carpet (style 5E881, color 00101), part of the Pet Perfect + collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect + |
| Style Name | COZY EMBRACE |
| Style Number | 5E881 |
| Color Name | Twilight |
| Color Number | 00101 |
| Item / SKU | SH-5E881-00101 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 1.5 in L |
| Face Weight | 49 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review