Shaw CHIC ELEVATION Sentimental Carpet - SH-5E456-00101
$1.00
SKU
SH-5E456-00101
Shaw CHIC ELEVATION in Sentimental — ANSO High Performance PET Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E456, item SH-5E456-00101. Free sample available.
| Product Name | Shaw CHIC ELEVATION Sentimental Carpet - SH-5E456-00101 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CHIC ELEVATION |
| Color | Sentimental |
| Item Number | SH-5E456-00101 |
| Style | CHIC ELEVATION |
| Construction | Loop |
| Style Name | CHIC ELEVATION |
| Style Number | 5E456 |
| Color Name | Sentimental |
| Color Number | 00101 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect |
| Pile Type | Loop |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 1.25 in L |
More from Shaw CHIC ELEVATION
Shaw CHIC ELEVATION Champagne Toast Carpet - SH-5E456-00103
Shaw CHIC ELEVATION Split Sediment Carpet - SH-5E456-00104
Shaw CHIC ELEVATION Sun Kissed Carpet - SH-5E456-00107
Shaw CHIC ELEVATION Sandstone Carpet - SH-5E456-00108
Shaw CHIC ELEVATION Dark Maple Carpet - SH-5E456-00109
Shaw CHIC ELEVATION Beige Bisque Carpet - SH-5E456-00110
Shaw CHIC ELEVATION Harbor Dock Carpet - SH-5E456-00504
Shaw CHIC ELEVATION Stormy Breeze Carpet - SH-5E456-00505
Shaw CHIC ELEVATION Dolphin Carpet - SH-5E456-00507
Shaw CHIC ELEVATION Raw Wood Carpet - SH-5E456-00700
Shaw CHIC ELEVATION Chestnut Carpet - SH-5E456-00701
Sentimental is a colorway in Shaw's CHIC ELEVATION carpet (style 5E456, color 00101), part of the Pet Perfect collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect |
| Style Name | CHIC ELEVATION |
| Style Number | 5E456 |
| Color Name | Sentimental |
| Color Number | 00101 |
| Item / SKU | SH-5E456-00101 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 1.25 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review