Shaw CHAPEL RIDGE Valley Mist Carpet - SH-ZZ045-00523
$1.00
SKU
SH-ZZ045-00523
Shaw CHAPEL RIDGE in Valley Mist — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style ZZ045, item SH-ZZ045-00523. Free sample available.
| Product Name | Shaw CHAPEL RIDGE Valley Mist Carpet - SH-ZZ045-00523 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CHAPEL RIDGE |
| Color | Valley Mist |
| Item Number | SH-ZZ045-00523 |
| Style | CHAPEL RIDGE |
| Construction | Pattern |
| Style Name | CHAPEL RIDGE |
| Style Number | ZZ045 |
| Color Name | Valley Mist |
| Color Number | 00523 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 0.63 in L |
More from Shaw CHAPEL RIDGE
Shaw CHAPEL RIDGE Mohair Carpet - SH-ZZ045-00110
Shaw CHAPEL RIDGE Brushed Ivory Carpet - SH-ZZ045-00111
Shaw CHAPEL RIDGE Chic Cream Carpet - SH-ZZ045-00112
Shaw CHAPEL RIDGE Sandcastle Carpet - SH-ZZ045-00113
Shaw CHAPEL RIDGE Ceramic Glaze Carpet - SH-ZZ045-00171
Shaw CHAPEL RIDGE Dream Dust Carpet - SH-ZZ045-00220
Shaw CHAPEL RIDGE Chamois Carpet - SH-ZZ045-00221
Shaw CHAPEL RIDGE Sierra Carpet - SH-ZZ045-00224
Shaw CHAPEL RIDGE Cool Ash Carpet - SH-ZZ045-00511
Shaw CHAPEL RIDGE Cement Carpet - SH-ZZ045-00512
Shaw CHAPEL RIDGE Gray Whisper Carpet - SH-ZZ045-00515
Shaw CHAPEL RIDGE Atmosphere Carpet - SH-ZZ045-00535
Valley Mist is a colorway in Shaw's CHAPEL RIDGE carpet (style ZZ045, color 00523), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | CHAPEL RIDGE |
| Style Number | ZZ045 |
| Color Name | Valley Mist |
| Color Number | 00523 |
| Item / SKU | SH-ZZ045-00523 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 25.3 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review