Shaw CATHEDRAL HILL II Taupe Tone Carpet - SH-ZZ040-00574
$1.00
SKU
SH-ZZ040-00574
Shaw CATHEDRAL HILL II in Taupe Tone — ANSO High Performance Nylon Loop carpet, 12 ft broadloom. Style ZZ040, item SH-ZZ040-00574. Free sample available.
| Product Name | Shaw CATHEDRAL HILL II Taupe Tone Carpet - SH-ZZ040-00574 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CATHEDRAL HILL II |
| Color | Taupe Tone |
| Item Number | SH-ZZ040-00574 |
| Style | CATHEDRAL HILL II |
| Construction | Loop |
| Style Name | CATHEDRAL HILL II |
| Style Number | ZZ040 |
| Color Name | Taupe Tone |
| Color Number | 00574 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 0.63 in L |
More from Shaw CATHEDRAL HILL II
Shaw CATHEDRAL HILL II Enlightened Carpet - SH-ZZ040-00102
Shaw CATHEDRAL HILL II Short Bread Carpet - SH-ZZ040-00110
Shaw CATHEDRAL HILL II Brushed Ivory Carpet - SH-ZZ040-00111
Shaw CATHEDRAL HILL II Feather Carpet - SH-ZZ040-00114
Shaw CATHEDRAL HILL II Creampuff Carpet - SH-ZZ040-00130
Shaw CATHEDRAL HILL II Glowing Carpet - SH-ZZ040-00132
Shaw CATHEDRAL HILL II Grecian Stone Carpet - SH-ZZ040-00152
Shaw CATHEDRAL HILL II Smoky Pearl Carpet - SH-ZZ040-00154
Shaw CATHEDRAL HILL II Cake Batter Carpet - SH-ZZ040-00162
Shaw CATHEDRAL HILL II Timeless Carpet - SH-ZZ040-00170
Shaw CATHEDRAL HILL II Sand Dune Carpet - SH-ZZ040-00172
Shaw CATHEDRAL HILL II Antique Linen Carpet - SH-ZZ040-00225
Taupe Tone is a colorway in Shaw's CATHEDRAL HILL II carpet (style ZZ040, color 00574), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | CATHEDRAL HILL II |
| Style Number | ZZ040 |
| Color Name | Taupe Tone |
| Color Number | 00574 |
| Item / SKU | SH-ZZ040-00574 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 25.3 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review