Shaw CASUAL MOOD Water Lily Carpet - SH-Z6820-00122
$1.00
SKU
SH-Z6820-00122
Shaw CASUAL MOOD in Water Lily — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style Z6820, item SH-Z6820-00122. Free sample available.
| Product Name | Shaw CASUAL MOOD Water Lily Carpet - SH-Z6820-00122 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | CREAM WHITE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CASUAL MOOD |
| Color | Water Lily |
| Item Number | SH-Z6820-00122 |
| Style | CASUAL MOOD |
| Construction | Pattern |
| Style Name | CASUAL MOOD |
| Style Number | Z6820 |
| Color Name | Water Lily |
| Color Number | 00122 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1.25 in L |
More from Shaw CASUAL MOOD
Shaw CASUAL MOOD Falling Snow Carpet - SH-Z6820-00110
Shaw CASUAL MOOD Big City Beige Carpet - SH-Z6820-00172
Shaw CASUAL MOOD Halo Carpet - SH-Z6820-00213
Shaw CASUAL MOOD Calm Cream Carpet - SH-Z6820-00222
Shaw CASUAL MOOD Moon Glow Carpet - SH-Z6820-00224
Shaw CASUAL MOOD Colonial Gold Carpet - SH-Z6820-00226
Shaw CASUAL MOOD English Scone Carpet - SH-Z6820-00275
Shaw CASUAL MOOD Lucky Charm Carpet - SH-Z6820-00277
Shaw CASUAL MOOD Spring Buttercu Carpet - SH-Z6820-00282
Shaw CASUAL MOOD Iced Gray Carpet - SH-Z6820-00552
Shaw CASUAL MOOD Birch Shadow Carpet - SH-Z6820-00555
Shaw CASUAL MOOD Castle Rock Carpet - SH-Z6820-00558
Water Lily is a colorway in Shaw's CASUAL MOOD carpet (style Z6820, color 00122), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | CASUAL MOOD |
| Style Number | Z6820 |
| Color Name | Water Lily |
| Color Number | 00122 |
| Item / SKU | SH-Z6820-00122 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1.25 in L |
| Face Weight | 26 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review