Shaw CALAIS STIL Awaken Carpet - SH-CCS75-00104
$1.00
SKU
SH-CCS75-00104
Shaw CALAIS STIL in Awaken — Caress by Shaw Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CCS75, item SH-CCS75-00104. Free sample available.
| Product Name | Shaw CALAIS STIL Awaken Carpet - SH-CCS75-00104 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | LIGHT |
| Color Range | CREAM WHITE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CALAIS STIL |
| Color | Awaken |
| Item Number | SH-CCS75-00104 |
| Style | CALAIS STIL |
| Construction | Pattern |
| Style Name | CALAIS STIL |
| Style Number | CCS75 |
| Color Name | Awaken |
| Color Number | 00104 |
| Fiber | 100% Caress® by Shaw |
| Carpet Collection | CARESS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | White / Beige |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 31.75 in L |
More from Shaw CALAIS STIL
Shaw CALAIS STIL Purity Carpet - SH-CCS75-00100
Shaw CALAIS STIL Calm Carpet - SH-CCS75-00101
Shaw CALAIS STIL Atmospheric Carpet - SH-CCS75-00102
Shaw CALAIS STIL Delicate Carpet - SH-CCS75-00103
Shaw CALAIS STIL Ethereal Carpet - SH-CCS75-00105
Shaw CALAIS STIL Mist Carpet - SH-CCS75-00106
Shaw CALAIS STIL Soft Spoken Carpet - SH-CCS75-00107
Shaw CALAIS STIL Sky Washed Carpet - SH-CCS75-00400
Shaw CALAIS STIL Celestial Carpet - SH-CCS75-00401
Shaw CALAIS STIL Glacier Ice Carpet - SH-CCS75-00500
Shaw CALAIS STIL Meditative Carpet - SH-CCS75-00501
Shaw CALAIS STIL Shadow Carpet - SH-CCS75-00502
Awaken is a colorway in Shaw's CALAIS STIL carpet (style CCS75, color 00104), part of the CARESS collection. Woven in 100% Caress® by Shaw with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS |
| Style Name | CALAIS STIL |
| Style Number | CCS75 |
| Color Name | Awaken |
| Color Number | 00104 |
| Item / SKU | SH-CCS75-00104 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% Caress® by Shaw |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 31.75 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review