Shaw CABRIO Timeless Carpet - SH-310MT-00252
$1.00
SKU
SH-310MT-00252
Shaw CABRIO in Timeless — ANSO High Performance PET Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 310MT, item SH-310MT-00252. Free sample available.
| Product Name | Shaw CABRIO Timeless Carpet - SH-310MT-00252 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | DRIFTWOOD BLONDE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CABRIO |
| Color | Timeless |
| Item Number | SH-310MT-00252 |
| Style | CABRIO |
| Construction | Loop |
| Style Name | CABRIO |
| Style Number | 310MT |
| Color Name | Timeless |
| Color Number | 00252 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.41 in W X 0.75 in L |
More from Shaw CABRIO

Shaw CABRIO Aura Carpet - SH-310MT-00212

Shaw CABRIO Bamboo Carpet - SH-310MT-00236

Shaw CABRIO Fairy Wings Carpet - SH-310MT-00250

Shaw CABRIO Whisper Green Carpet - SH-310MT-00342

Shaw CABRIO Delaware Blue Carpet - SH-310MT-00475

Shaw CABRIO Boundless Carpet - SH-310MT-00526

Shaw CABRIO Island Fog Carpet - SH-310MT-00542

Shaw CABRIO Derby Carpet - SH-310MT-00556

Shaw CABRIO Moonlit Silver Carpet - SH-310MT-00572

Shaw CABRIO Stylish Gray Carpet - SH-310MT-00573

Shaw CABRIO Chic Taupe Carpet - SH-310MT-00752
Timeless is a colorway in Shaw's CABRIO carpet (style 310MT, color 00252), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | CABRIO |
| Style Number | 310MT |
| Color Name | Timeless |
| Color Number | 00252 |
| Item / SKU | SH-310MT-00252 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.41 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 29.1 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Dye Method | Solution Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

