Shaw BLOCK PARTY River Birch Carpet - SH-5E697-00106
$1.00
SKU
SH-5E697-00106
Shaw BLOCK PARTY in River Birch — ANSO High Performance PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E697, item SH-5E697-00106. Free sample available.
| Product Name | Shaw BLOCK PARTY River Birch Carpet - SH-5E697-00106 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | BLOCK PARTY |
| Color | River Birch |
| Item Number | SH-5E697-00106 |
| Style | BLOCK PARTY |
| Construction | Pattern |
| Style Name | BLOCK PARTY |
| Style Number | 5E697 |
| Color Name | River Birch |
| Color Number | 00106 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect + |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect + |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 40 in L |
More from Shaw BLOCK PARTY
Shaw BLOCK PARTY Almond Silk Carpet - SH-5E697-00101
Shaw BLOCK PARTY Marble Carpet - SH-5E697-00103
Shaw BLOCK PARTY Cashmere Carpet - SH-5E697-00104
Shaw BLOCK PARTY Natural Carpet - SH-5E697-00109
Shaw BLOCK PARTY Cameo Carpet - SH-5E697-00113
Shaw BLOCK PARTY Sculpture Carpet - SH-5E697-00115
Shaw BLOCK PARTY Warm Light Carpet - SH-5E697-00116
Shaw BLOCK PARTY Snowfall Carpet - SH-5E697-00150
Shaw BLOCK PARTY Refined Carpet - SH-5E697-00402
Shaw BLOCK PARTY Ashes Carpet - SH-5E697-00501
Shaw BLOCK PARTY Flannel Carpet - SH-5E697-00503
Shaw BLOCK PARTY Rock Crystal Carpet - SH-5E697-00508
River Birch is a colorway in Shaw's BLOCK PARTY carpet (style 5E697, color 00106), part of the Pet Perfect + collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect + |
| Style Name | BLOCK PARTY |
| Style Number | 5E697 |
| Color Name | River Birch |
| Color Number | 00106 |
| Item / SKU | SH-5E697-00106 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 40 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review