Shaw AUSTIN PARK Better Beige Carpet - SH-5E819-00150
$1.00
SKU
SH-5E819-00150
Shaw AUSTIN PARK in Better Beige — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E819, item SH-5E819-00150. Free sample available.
| Product Name | Shaw AUSTIN PARK Better Beige Carpet - SH-5E819-00150 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | AUSTIN PARK |
| Color | Better Beige |
| Item Number | SH-5E819-00150 |
| Style | AUSTIN PARK |
| Construction | Pattern |
| Style Name | AUSTIN PARK |
| Style Number | 5E819 |
| Color Name | Better Beige |
| Color Number | 00150 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.63 in L |
More from Shaw AUSTIN PARK

Shaw AUSTIN PARK Soft Honey Carpet - SH-5E819-00102

Shaw AUSTIN PARK Sentimental Carpet - SH-5E819-00103

Shaw AUSTIN PARK Boutique Carpet - SH-5E819-00104

Shaw AUSTIN PARK Crisp Linen Carpet - SH-5E819-00171

Shaw AUSTIN PARK Alabaster Carpet - SH-5E819-00172

Shaw AUSTIN PARK Studio Taupe Carpet - SH-5E819-00173

Shaw AUSTIN PARK Quiet Moment Carpet - SH-5E819-00175

Shaw AUSTIN PARK Cedar Glen Carpet - SH-5E819-00350

Shaw AUSTIN PARK Night Flight Carpet - SH-5E819-00450

Shaw AUSTIN PARK Sea Salt Carpet - SH-5E819-00512

Shaw AUSTIN PARK Mainsail Carpet - SH-5E819-00550

Shaw AUSTIN PARK Magnetic Carpet - SH-5E819-00551
Better Beige is a colorway in Shaw's AUSTIN PARK carpet (style 5E819, color 00150), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | AUSTIN PARK |
| Style Number | 5E819 |
| Color Name | Better Beige |
| Color Number | 00150 |
| Item / SKU | SH-5E819-00150 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

