Shaw ARTISTIC PRESENCE Sandstone Carpet - SH-CC73B-00743
$1.00
SKU
SH-CC73B-00743
Shaw ARTISTIC PRESENCE in Sandstone — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CC73B, item SH-CC73B-00743. Free sample available.
| Product Name | Shaw ARTISTIC PRESENCE Sandstone Carpet - SH-CC73B-00743 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | ARTISTIC PRESENCE |
| Color | Sandstone |
| Item Number | SH-CC73B-00743 |
| Style | ARTISTIC PRESENCE |
| Construction | Pattern |
| Style Name | ARTISTIC PRESENCE |
| Style Number | CC73B |
| Color Name | Sandstone |
| Color Number | 00743 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | CARESS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 35 in L |
More from Shaw ARTISTIC PRESENCE
Shaw ARTISTIC PRESENCE Candle Light Carpet - SH-CC73B-00122
Shaw ARTISTIC PRESENCE Cold Winter Carpet - SH-CC73B-00126
Shaw ARTISTIC PRESENCE Baltic Stone Carpet - SH-CC73B-00128
Shaw ARTISTIC PRESENCE Snowfall Carpet - SH-CC73B-00150
Shaw ARTISTIC PRESENCE Delicate Cream Carpet - SH-CC73B-00156
Shaw ARTISTIC PRESENCE Deep Sea Carpet - SH-CC73B-00433
Shaw ARTISTIC PRESENCE Minimal Carpet - SH-CC73B-00514
Shaw ARTISTIC PRESENCE Grounded Gray Carpet - SH-CC73B-00536
Shaw ARTISTIC PRESENCE Raw Wood Carpet - SH-CC73B-00720
Shaw ARTISTIC PRESENCE Natural Beauty Carpet - SH-CC73B-00721
Shaw ARTISTIC PRESENCE Stucco Carpet - SH-CC73B-00724
Shaw ARTISTIC PRESENCE Tumbleweed Carpet - SH-CC73B-00749
Sandstone is a colorway in Shaw's ARTISTIC PRESENCE carpet (style CC73B, color 00743), part of the CARESS collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS |
| Style Name | ARTISTIC PRESENCE |
| Style Number | CC73B |
| Color Name | Sandstone |
| Color Number | 00743 |
| Item / SKU | SH-CC73B-00743 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 35 in L |
| Face Weight | 48.8 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review