Shaw APPIAN WAY Birch Shadow Carpet - SH-820MT-00555
$1.00
SKU
SH-820MT-00555
Shaw APPIAN WAY in Birch Shadow — ANSO High Performance Nylon Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 820MT, item SH-820MT-00555. Free sample available.
| Product Name | Shaw APPIAN WAY Birch Shadow Carpet - SH-820MT-00555 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | DRIFTWOOD |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | APPIAN WAY |
| Color | Birch Shadow |
| Item Number | SH-820MT-00555 |
| Style | APPIAN WAY |
| Construction | Loop |
| Style Name | APPIAN WAY |
| Style Number | 820MT |
| Color Name | Birch Shadow |
| Color Number | 00555 |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1.25 in L |
More from Shaw APPIAN WAY
Shaw APPIAN WAY Falling Snow Carpet - SH-820MT-00110
Shaw APPIAN WAY Water Lily Carpet - SH-820MT-00122
Shaw APPIAN WAY Big City Beige Carpet - SH-820MT-00172
Shaw APPIAN WAY Halo Carpet - SH-820MT-00213
Shaw APPIAN WAY Calm Cream Carpet - SH-820MT-00222
Shaw APPIAN WAY Moon Glow Carpet - SH-820MT-00224
Shaw APPIAN WAY Colonial Gold Carpet - SH-820MT-00226
Shaw APPIAN WAY English Scone Carpet - SH-820MT-00275
Shaw APPIAN WAY Lucky Charm Carpet - SH-820MT-00277
Shaw APPIAN WAY Spring Buttercu Carpet - SH-820MT-00282
Shaw APPIAN WAY Iced Gray Carpet - SH-820MT-00552
Shaw APPIAN WAY Castle Rock Carpet - SH-820MT-00558
Birch Shadow is a colorway in Shaw's APPIAN WAY carpet (style 820MT, color 00555), part of the Shaw collection. Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | APPIAN WAY |
| Style Number | 820MT |
| Color Name | Birch Shadow |
| Color Number | 00555 |
| Item / SKU | SH-820MT-00555 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1.25 in L |
| Face Weight | 26 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review