Shaw AERIAL ARTS Artisan Taupe Carpet - SH-5E040-00700
$1.00
SKU
SH-5E040-00700
Shaw AERIAL ARTS in Artisan Taupe — BCF Endura III Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E040, item SH-5E040-00700. Free sample available.
| Product Name | Shaw AERIAL ARTS Artisan Taupe Carpet - SH-5E040-00700 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | AERIAL ARTS |
| Color | Artisan Taupe |
| Item Number | SH-5E040-00700 |
| Style | AERIAL ARTS |
| Construction | Pattern |
| Style Name | AERIAL ARTS |
| Style Number | 5E040 |
| Color Name | Artisan Taupe |
| Color Number | 00700 |
| Fiber | 100% BCF Endura III Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 0.63 in L |
More from Shaw AERIAL ARTS
Shaw AERIAL ARTS Cotton Carpet - SH-5E040-00100
Shaw AERIAL ARTS Soft Linen Carpet - SH-5E040-00102
Shaw AERIAL ARTS Canvas Carpet - SH-5E040-00103
Shaw AERIAL ARTS Tiramisu Carpet - SH-5E040-00104
Shaw AERIAL ARTS Spun Wool Carpet - SH-5E040-00105
Shaw AERIAL ARTS Natural Stone Carpet - SH-5E040-00106
Shaw AERIAL ARTS Frost Carpet - SH-5E040-00500
Shaw AERIAL ARTS Haze Carpet - SH-5E040-00501
Shaw AERIAL ARTS Powder Grey Carpet - SH-5E040-00502
Shaw AERIAL ARTS Dark Slate Carpet - SH-5E040-00503
Shaw AERIAL ARTS Burnished Clay Carpet - SH-5E040-00701
Artisan Taupe is a colorway in Shaw's AERIAL ARTS carpet (style 5E040, color 00700), part of the Classics collection. Woven in 100% BCF Endura III Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | AERIAL ARTS |
| Style Number | 5E040 |
| Color Name | Artisan Taupe |
| Color Number | 00700 |
| Item / SKU | SH-5E040-00700 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% BCF Endura III Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 29.2 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review