Robbins Urban Indulgence Bronze Amani 12" x 24" Porcelain Tile
$1.00
SKU
SC12412
Bronze Amani — Urban Indulgence Collection — Robbins (porcelain tile, 12" wide).
| Product Name | Robbins Urban Indulgence Bronze Amani 12" x 24" Porcelain Tile |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Collection | URBAN INDULGENCE COLLECTION |
| Color | Bronze Amani |
| Thickness | 9.5 mm |
| Dimensions | 9.5 mm × 12" × 24" |
| Floor Type | PORCELAIN TILE |
| Manufacturer | Robbins |
| Color Range | GREY GREEN |
| Color Tones | DARK |
| Item Number | SC12412 |
| Sq Ft Per Unit | 15.52 |
| Style | Pattern: FieldTile - Rectified | Shade Variation: V3 - Moderate Variation |
| Construction | PORCELAIN TILE |
| Length | 24" |
| Finish | DCOF: 0.50 - 0.60 | DCOF Test Method: ANSI A 326.3 | Application Area: interior, exterior | Application Type: Counters, Exterior Covered Walls, Exterior Walls, Interior Floors Dry, Interior Walls Dry, Interior Walls Wet, Pool Fountain Waterline | Mosaic: |
More from Urban Indulgence Collection
Robbins Urban Indulgence Zecevo 12" x 24" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Zecevo 12" x 24" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Taj Mahal 12" x 24" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Taj Mahal 12" x 24" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Cristallo 12" x 24" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Cristallo 12" x 24" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Augustus Grey 12" x 24" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Augustus Grey 12" x 24" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Diamond Black 12" x 24" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Zecevo 24" x 48" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Taj Mahal 24" x 48" Porcelain Tile
Robbins Urban Indulgence Cristallo 24" x 48" Porcelain Tile
Bronze Amani from the Urban Indulgence Collection by Robbins. Suited to interior and select exterior installations per manufacturer specs.
Key Features
- Construction: Porcelain Tile
- Thickness: 9.5 mm
- Width: 12"
- Length: 24"
- Surface: Pattern: Fieldtile - Rectified • Shade Variation: V3 - Moderate Variation
- Finish: DCOF: 0.50 - 0.60 • DCOF Test Method: ANSI A 326.3 • Application Area: interior, exterior…
- Coverage: 15.52 sq ft / carton
Available at Hardwood Flooring Depot's Irvine, CA showroom. Visit us at 9590 Research Dr, Irvine, CA 92618 or call (949) 453-3300 for samples and expert specification guidance. Ships nationwide.
PRODUCT DOCUMENTS & RESOURCES
| Document | Type | Source |
|---|---|---|
URBAN INDULGENCE Warranty | View PDF | |
URBAN INDULGENCE Installation Instructions | View PDF |
For warranty claims, installation questions, or spec verification, call Hardwood Flooring Depot at 949-453-3300 or email flooringdepot@gmail.com.
Write Your Own Review