MONARCH PLANK, VINLAND, MAPLE SELECT, HARDWOOD FLOORING
| Product Name | MONARCH PLANK, VINLAND, MAPLE SELECT, HARDWOOD FLOORING |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Locking System | Tongue & Groove |
| Waterproof | Not Rated |
| Flooring Type | Engineered Hardwood |
| H1 Heading | Maple Select MONVL586SEM — Vinland Engineered Hardwood |
| Collection | VINLAND COLLECTION |
| Color | MAPLE SELECT |
| Product # | MONVL586SEM |
| Wear Layer | 4mm |
| Thickness | 5/8" |
| Widths | 6 INCH |
| Length | Random up to 95 inch |
| Dimensions | 5/8" x 6" x 24"-94.5" |
| Color Range | TAN |
| Color Tones | MEDIUM |
| Sq Ft Per Unit | 23.62 |
| Weight Per Unit | 0.85 lb (386 g) — manufacturer listed |
| Style | SMOOTH, SELECT GRADE |
| Specie | MAPLE |
| Construction | ENGINEERED HARDWOOD |
| Length | 24"–95" (random) |
| Finish | BONA® UV URETHANE |
| Installation | GLUE, NAIL, STAPLE, FLOAT |
| Residential Warranty | Lifetime Structural Warranty / Limited 25 Years Finish Warranty |
| Commercial Warranty | Limited 3 Years Finish Warranty / 1 Year Manufacturing Defect Warranty |
Monarch Plank Hardwood Flooring Moldings
Monarch Plank prefinished molding profiles vary by collection. Most collections include matching reducers, T-molds, end caps, square stair noses, and square stair treads, while select collections include additional options such as angled base, quarter round, or specialty stair profiles.
La Grande
Dover
Domaine II
Hokkaido
Manor
Regent
Tableau
True Teak
Vinland
Premio
Verano
Lago
Custom Fabrication Available
Hardwood Flooring Depot can custom-make specialty moldings, stair treads, risers, curved noses, rounded edges, and custom trim profiles in matching Monarch Plank colors. Bring or send a template, measurements, or project details and we can help create a custom solution for your installation.
Until now, it has been hard to find prefinished engineered flooring that features traditional North American species in their natural beauty, combined with thick, top quality construction. Recognizing that need, we built the Vinland collection using premium Northern Appalachian hardwoods, a Bona High Durability(insert registered trademark symbol here) crystal-clear matte finish, hardwood plywood backing, longer average lengths than the competition, and a thick, resandable 4mm wear layer. With wide widths and your c
Key Features
- Collection: Vinland
- Color: MAPLE SELECT
- Species: Maple
- Construction: Engineered Hardwood
- Thickness: 5/8"
- Width: 6"
- Finish: Bona® UV Urethane
Also Searched As: Monarch Plank MAPLE SELECT · Vinland MAPLE SELECT hardwood · Maple engineered wood floor · MAPLE SELECT wide plank flooring · Monarch Maple SELECT · European Maple engineered hardwood
Available at Hardwood Flooring Depot, Irvine CA.