MONARCH PLANK, LA GRANDE, GRANDE VENOSTA, HARDWOOD FLOORING
| Product Name | MONARCH PLANK, LA GRANDE, GRANDE VENOSTA, HARDWOOD FLOORING |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Locking System | Tongue & Groove |
| Waterproof | Not Rated |
| Flooring Type | Engineered Hardwood |
| H1 Heading | Grande Venosta MON341138LAVN — La Grande Engineered Hardwood |
| Collection | LA GRANDE COLLECTION |
| Color | GRANDE VENOSTA |
| Product # | MON341138LAVN |
| Wear Layer | 6mm |
| Thickness | 25/32" |
| Widths | 11.375 INCH |
| Length | Random up to 120 inch |
| Dimensions | 25/32" x 11-3/8" x 10’ |
| Color Range | GREIGE |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Sq Ft Per Unit | 18.73 |
| Weight Per Unit | 54 lbs |
| Style | SMOOTH, RUSTIC GRADE |
| Specie | EUROPEAN OAK |
| Construction | ENGINEERED HARDWOOD |
| Length | Up to 120" (random) |
| Finish | BONA® UV URETHANE |
| Installation | GLUE, NAIL, STAPLE, FLOAT |
| Residential Warranty | Lifetime Structural Warranty / Limited 25 Years Finish Warranty |
| Commercial Warranty | Limited 3 Years Finish Warranty / 1 Year Manufacturing Defect Warranty |
Monarch Plank Hardwood Flooring Moldings
Monarch Plank prefinished molding profiles vary by collection. Most collections include matching reducers, T-molds, end caps, square stair noses, and square stair treads, while select collections include additional options such as angled base, quarter round, or specialty stair profiles.
La Grande
Dover
Domaine II
Hokkaido
Manor
Regent
Tableau
True Teak
Vinland
Premio
Verano
Lago
Custom Fabrication Available
Hardwood Flooring Depot can custom-make specialty moldings, stair treads, risers, curved noses, rounded edges, and custom trim profiles in matching Monarch Plank colors. Bring or send a template, measurements, or project details and we can help create a custom solution for your installation.
Building on the enormous success of our flagship Domaine II Collection, Monarch Plank has taken luxury hardwood flooring a step further with the La Grande Collection, featuring even wider and longer boards with the same premium construction. La Grande offers 11-3/8” wide planks, 10’ long boards, premium color treatments, a top-quality ultra-matte urethane finish by Bona of Sweden, and a robust 6mm thick wear layer that offers the same longevity as a solid hardwood floor. We believe La Grande is truly the best hardw
Key Features
- Collection: La Grande
- Color: Grande VENOSTA
- Species: European Oak
- Construction: Engineered Hardwood
- Thickness: 25/32"
- Width: 11-3/8"
- Finish: Bona® UV Urethane
Also Searched As: Monarch Plank Grande VENOSTA · La Grande Grande VENOSTA hardwood · European Oak engineered wood floor · Grande VENOSTA wide plank flooring · Monarch European Oak Grande VENOSTA · European Oak engineered hardwood
Available at Hardwood Flooring Depot, Irvine CA.