MONARCH PLANK, HOKKAIDO, NARA NATURAL, HARDWOOD FLOORING
| Product Name | MONARCH PLANK, HOKKAIDO, NARA NATURAL, HARDWOOD FLOORING |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Locking System | Tongue & Groove |
| Waterproof | Not Rated |
| Flooring Type | Engineered Hardwood |
| H1 Heading | Nara Natural MON5875HJONN — Hokkaido Engineered Hardwood |
| Collection | HOKKAIDO COLLECTION |
| Color | NARA NATURAL |
| Product # | MON5875HJONN |
| Wear Layer | 4mm |
| Thickness | 5/8" |
| Widths | 7.5 INCH |
| Length | Random up to 75 inch |
| Dimensions | 5/8" x 7-1/2" x 23"-75" |
| Color Range | BROWN GRAY |
| Color Tones | DARK |
| Sq Ft Per Unit | 23.31 |
| Weight Per Unit | 41.96 lbs |
| Style | SMOOTH, RUSTIC GRADE |
| Specie | NARA (JAPANESE OAK) |
| Construction | ENGINEERED HARDWOOD |
| Length | 23"–75" (random) |
| Finish | UV URETHANE |
| Installation | GLUE, NAIL, STAPLE, FLOAT |
| Residential Warranty | Lifetime Structural Warranty / Limited 25 Years Finish Warranty |
| Commercial Warranty | Limited 3 Years Finish Warranty / 1 Year Manufacturing Defect Warranty |
Monarch Plank Hardwood Flooring Moldings
Monarch Plank prefinished molding profiles vary by collection. Most collections include matching reducers, T-molds, end caps, square stair noses, and square stair treads, while select collections include additional options such as angled base, quarter round, or specialty stair profiles.
La Grande
Dover
Domaine II
Hokkaido
Manor
Regent
Tableau
True Teak
Vinland
Premio
Verano
Lago
Custom Fabrication Available
Hardwood Flooring Depot can custom-make specialty moldings, stair treads, risers, curved noses, rounded edges, and custom trim profiles in matching Monarch Plank colors. Bring or send a template, measurements, or project details and we can help create a custom solution for your installation.
The Hokkaido Collection Long used in traditional Japanese furniture and construction, these gorgeous woods have never before been available as flooring in North America. Through trusted relationships within the tight-knit circle of suppliers in the rugged mountains off northern Japan, Monarch Plank can now offer exclusive access to these very special materials. True to the traditions of Japanese design and architecture, the Hokkaido collection venerates these woods by presenting them in pure, minimalist refinement.
Key Features
- Collection: Hokkaido
- Color: NARA NATURAL
- Species: Nara (Japanese Oak)
- Construction: Engineered Hardwood
- Thickness: 5/8"
- Width: 7-1/2"
- Finish: UV Urethane
Also Searched As: Monarch Plank NARA NATURAL · Hokkaido NARA NATURAL hardwood · Nara (Japanese Oak) engineered wood floor · NARA NATURAL wide plank flooring · Monarch Nara (Japanese Oak) NARA NATURAL · European Nara (Japanese Oak) engineered hardwood
Available at Hardwood Flooring Depot, Irvine CA.