MONARCH PLANK, DOMAINE II, VERTE, HARDWOOD FLOORING
| Product Name | MONARCH PLANK, DOMAINE II, VERTE, HARDWOOD FLOORING |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Locking System | Tongue & Groove |
| Waterproof | Not Rated |
| Flooring Type | Engineered Hardwood |
| H1 Heading | Verte MONSW3495D2VT — Domaine II Engineered Hardwood |
| Collection | DOMAINE II COLLECTION |
| Color | VERTE |
| Product # | MONSW3495D2VT |
| Wear Layer | 6mm |
| Thickness | 3/4" |
| Widths | 9.5 INCH |
| Length | Random up to 96 inch |
| Dimensions | 3/4" x 9- 1/2" x 8, |
| Color Range | LIGHT UMBER BEIGE |
| Color Tones | MEDIUM |
| Sq Ft Per Unit | 22 |
| Weight Per Unit | 55 lbs |
| Style | SMOOTH W/NATURAL WOOD GRAIN, RUSTIC GRADE |
| Specie | EUROPEAN OAK |
| Construction | ENGINEERED HARDWOOD |
| Length | Up to 96" (random) |
| Finish | BONA® UV URETHANE |
| Installation | GLUE, NAIL, STAPLE, FLOAT |
| Residential Warranty | Lifetime Structural Warranty / Limited 25 Years Finish Warranty |
| Commercial Warranty | Limited 3 Years Finish Warranty / 1 Year Manufacturing Defect Warranty |
Monarch Plank Hardwood Flooring Moldings
Monarch Plank prefinished molding profiles vary by collection. Most collections include matching reducers, T-molds, end caps, square stair noses, and square stair treads, while select collections include additional options such as angled base, quarter round, or specialty stair profiles.
La Grande
Dover
Domaine II
Hokkaido
Manor
Regent
Tableau
True Teak
Vinland
Premio
Verano
Lago
Custom Fabrication Available
Hardwood Flooring Depot can custom-make specialty moldings, stair treads, risers, curved noses, rounded edges, and custom trim profiles in matching Monarch Plank colors. Bring or send a template, measurements, or project details and we can help create a custom solution for your installation.
Designed to celebrate the legendary, environmentally managed Domaine forest in France, Domaine II offers the highest quality European Oak in a floor of unparalleled beauty and elegance. Offered in a highly durable Bona Urethane finish, Domaine II curates the most sought after colors from the original (Oil finished) Domaine collection with a selection of complex new colors that reflect the flagship collection of the Monarch Plank brand. Only through the most advanced techniques in staining are we able to offer a ure
Key Features
- Collection: Domaine II
- Color: VERTE
- Species: European Oak
- Construction: Engineered Hardwood
- Thickness: 3/4"
- Width: 9- 1/2"
- Finish: Bona® UV Urethane
Also Searched As: Monarch Plank VERTE · Domaine II Collection VERTE hardwood · European Oak engineered wood floor · VERTE wide plank flooring · Monarch European Oak VERTE · European Oak engineered hardwood
Available at Hardwood Flooring Depot, Irvine CA.