Masland Caicos Sail Carpet - 9189-912
$1.00
SKU
ML-CAICOS-912
Masland Caicos in Sail — PET Polyester Pattern Loop broadloom carpet, 13 ft 2 in. Style 9189, item ML-CAICOS-912. Free sample available.
| Product Name | Masland Caicos Sail Carpet - 9189-912 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | SILVER |
| Manufacturer | Masland |
| Collection | Caicos |
| Color | Sail |
| Item Number | 9189-912 |
| Style | Caicos |
| Construction | Pattern Loop |
| Style Name | Caicos |
| Style Number | 9189 |
| Color Name | Sail |
| Color Number | 912 |
| Fiber | 100% PET Polyester |
| Carpet Collection | 1866 by Masland |
| Pile Type | Pattern Loop |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | 1866 by Masland |
| Roll Width | 13 ft |
| Pattern Repeat | 18.75 in x 14 in |
Sail is a colorway in Masland's Caicos carpet (style 9189, color 912), part of the 1866 by Masland collection. Woven in 100% PET Polyester with Pattern Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Masland |
| Collection | 1866 by Masland |
| Style Name | Caicos |
| Style Number | 9189 |
| Color Name | Sail |
| Color Number | 912 |
| Item / SKU | 9189-912 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% PET Polyester |
| Roll Width | 13 ft 2 in |
| Pattern Repeat | 18.75 in x 14 in |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Backing | Woven Polypropylene |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review