Masland Amherst Nightshade Carpet - 9126-965
$1.00
SKU
ML-AMHERST-965
Masland Amherst in Nightshade — Polyproplyene Face to Face Wilton broadloom carpet, 13' 2". Style 9126, item ML-AMHERST-965. Free sample available.
| Product Name | Masland Amherst Nightshade Carpet - 9126-965 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Masland |
| Collection | Amherst |
| Color | Nightshade |
| Item Number | 9126-965 |
| Style | Amherst |
| Construction | Face to Face Wilton |
| Style Name | Amherst |
| Style Number | 9126 |
| Color Name | Nightshade |
| Color Number | 965 |
| Fiber | 100% Polyproplyene |
| Carpet Collection | 1866 by Masland |
| Pile Type | Face to Face Wilton |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Polypropylene |
| Construction | Woven |
| Collection (Marketing) | 1866 by Masland |
| Roll Width | 13 ft |
| Pattern Repeat | 17.5 in. x 19.5 in |
More from Masland Amherst
Masland Amherst Cobblestone Carpet - 9126-745
Masland Amherst Colonial Brown Carpet - 9126-855
Masland Amherst Craftsman Carpet - 9126-827
Masland Amherst Earthenware Carpet - 9126-258
Masland Amherst Forest Carpet - 9126-656
Masland Amherst Leather Bound Carpet - 9126-751
Masland Amherst Nautical Carpet - 9126-575
Nightshade is a colorway in Masland's Amherst carpet (style 9126, color 965), part of the 1866 by Masland collection. Woven in 100% Polyproplyene with Face to Face Wilton construction.
More Information
| Manufacturer | Masland |
| Collection | 1866 by Masland |
| Style Name | Amherst |
| Style Number | 9126 |
| Color Name | Nightshade |
| Color Number | 965 |
| Item / SKU | 9126-965 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Face to Face Wilton |
| Fiber | 100% Polyproplyene |
| Roll Width | 13' 2" |
| Pattern Repeat | 17.5 in. x 19.5 in |
| Backing | Woven Polyproplyene |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review