Anderson Tuftex Vignette Greige Carpet - ZZ330-00511
$1.00
SKU
ZZ330-00511
Anderson Tuftex Vignette in Greige — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ330, item ZZ330-00511. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Vignette Greige Carpet - ZZ330-00511 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Vignette |
| Color | Greige |
| Item Number | ZZ330-00511 |
| Style | Vignette |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Vignette |
| Style Number | ZZ330 |
| Color Name | Greige |
| Color Number | 00511 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 50.7 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 3 in W X 2.25 in L |
More from Anderson Tuftex Vignette
Anderson Tuftex Vignette Mint Leaf Carpet - ZZ330-00341
Anderson Tuftex Vignette Crisp Linen Carpet - ZZ330-00100
Anderson Tuftex Vignette Stucco Carpet - ZZ330-00120
Anderson Tuftex Vignette Whitewash Carpet - ZZ330-00121
Anderson Tuftex Vignette Spanish Sand Carpet - ZZ330-00122
Anderson Tuftex Vignette Whisper Carpet - ZZ330-00123
Anderson Tuftex Vignette Pacific Bluff Carpet - ZZ330-00127
Anderson Tuftex Vignette Landmark Carpet - ZZ330-00128
Anderson Tuftex Vignette Irish Cream Carpet - ZZ330-00129
Anderson Tuftex Vignette Loft Light Carpet - ZZ330-00130
Anderson Tuftex Vignette Cottage Carpet - ZZ330-00140
Anderson Tuftex Vignette Champagne Carpet - ZZ330-00141
Greige is a colorway in Anderson Tuftex's Vignette carpet (style ZZ330, color 00511), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Vignette |
| Style Number | ZZ330 |
| Color Name | Greige |
| Color Number | 00511 |
| Item / SKU | ZZ330-00511 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Lcl |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 3 in W X 2.25 in L |
| Face Weight | 50.7 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Inspired by the timeless patterning of Greek Key carvings, this structured geometric pattern offers 32 colors that are sure to elevate any space.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review