Anderson Tuftex Stroll Almond Carpet - ZZ050-00112
$1.00
SKU
ZZ050-00112
Anderson Tuftex Stroll in Almond — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ050, item ZZ050-00112. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Stroll Almond Carpet - ZZ050-00112 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Stroll |
| Color | Almond |
| Item Number | ZZ050-00112 |
| Style | Stroll |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Stroll |
| Style Number | ZZ050 |
| Color Name | Almond |
| Color Number | 00112 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 31.2 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 3 in W X 3 in L |
More from Anderson Tuftex Stroll
Anderson Tuftex Stroll West Coast Carpet - ZZ050-00456
Anderson Tuftex Stroll Mohair Carpet - ZZ050-00212
Anderson Tuftex Stroll Twilight Gold Carpet - ZZ050-00213
Anderson Tuftex Stroll Spring Mist Carpet - ZZ050-00313
Anderson Tuftex Stroll Stillwater Carpet - ZZ050-00427
Anderson Tuftex Stroll Seaport Blue Carpet - ZZ050-00475
Anderson Tuftex Stroll Iced Marble Carpet - ZZ050-00514
Anderson Tuftex Stroll Hazelwood Carpet - ZZ050-00576
Anderson Tuftex Stroll Creekbed Carpet - ZZ050-00713
Anderson Tuftex Stroll Shoreline Carpet - ZZ050-00754
Anderson Tuftex Stroll Pepperdock Carpet - ZZ050-00757
Anderson Tuftex Stroll Burnt Russet Carpet - ZZ050-00877
Almond is a colorway in Anderson Tuftex's Stroll carpet (style ZZ050, color 00112), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Stroll |
| Style Number | ZZ050 |
| Color Name | Almond |
| Color Number | 00112 |
| Item / SKU | ZZ050-00112 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 3 in W X 3 in L |
| Face Weight | 31.2 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
The pattern in this all-loop construction is a relaxed version of a classic, small scaled greek key diamond. It's a new addition to the Anderson Tuftex Signature Collection.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review