Anderson Tuftex Springer's Point Hazelwood Carpet - ZZ049-00576
$1.00
SKU
ZZ049-00576
Anderson Tuftex Springer's Point in Hazelwood — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ049, item ZZ049-00576. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Springer's Point Hazelwood Carpet - ZZ049-00576 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Springer's Point |
| Color | Hazelwood |
| Item Number | ZZ049-00576 |
| Style | Springer's Point |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Springer's Point |
| Style Number | ZZ049 |
| Color Name | Hazelwood |
| Color Number | 00576 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 31.2 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 3 in W X 2.25 in L |
More from Anderson Tuftex Springer's Point
Anderson Tuftex Springer's Point Almond Carpet - ZZ049-00112
Anderson Tuftex Springer's Point Mohair Carpet - ZZ049-00212
Anderson Tuftex Springer's Point Twilight Gold Carpet - ZZ049-00213
Anderson Tuftex Springer's Point Spring Mist Carpet - ZZ049-00313
Anderson Tuftex Springer's Point Stillwater Carpet - ZZ049-00427
Anderson Tuftex Springer's Point West Coast Carpet - ZZ049-00456
Anderson Tuftex Springer's Point Seaport Blue Carpet - ZZ049-00475
Anderson Tuftex Springer's Point Iced Marble Carpet - ZZ049-00514
Anderson Tuftex Springer's Point Creekbed Carpet - ZZ049-00713
Anderson Tuftex Springer's Point Shoreline Carpet - ZZ049-00754
Anderson Tuftex Springer's Point Pepperdock Carpet - ZZ049-00757
Anderson Tuftex Springer's Point Burnt Russet Carpet - ZZ049-00877
Hazelwood is a colorway in Anderson Tuftex's Springer's Point carpet (style ZZ049, color 00576), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Springer's Point |
| Style Number | ZZ049 |
| Color Name | Hazelwood |
| Color Number | 00576 |
| Item / SKU | ZZ049-00576 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 3 in W X 2.25 in L |
| Face Weight | 31.2 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
The pattern in this all-loop construction offers a relaxed take on a classic, small-scale diamond design. It boasts all the benefits you would expect from an Anderson Tuftex carpet.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review