Anderson Tuftex Speak Sesame Carpet - ZZ085-00213
| Product Name | Anderson Tuftex Speak Sesame Carpet - ZZ085-00213 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Speak |
| Color | Sesame |
| Item Number | ZZ085-00213 |
| Style | Speak |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Speak |
| Style Number | ZZ085 |
| Color Name | Sesame |
| Color Number | 00213 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 31.2 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 9 in L |
Sesame is a colorway in Anderson Tuftex's Speak carpet (style ZZ085, color 00213), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Speak |
| Style Number | ZZ085 |
| Color Name | Sesame |
| Color Number | 00213 |
| Item / SKU | ZZ085-00213 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 9 in W X 9 in L |
| Face Weight | 31.2 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Want a little something extra in your room but not sure which pattern to choose? Speak’s braid and diamond stripes pack a big punch in any room without overwhelming it. Try cutting it to size for an area rug or using along with a toned-down pattern like Fetch or Chase. Speak is color and fade-resistant, so no matter what kind of mess you’re cleaning up, your pattern will stay vibrant and clear.