Anderson Tuftex Sneak Peek Campfire Ash Carpet - ZZ260-00552
$1.00
SKU
ZZ260-00552
Anderson Tuftex Sneak Peek in Campfire Ash — ANSO High Performance PET Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ260, item ZZ260-00552. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Sneak Peek Campfire Ash Carpet - ZZ260-00552 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Sneak Peek |
| Color | Campfire Ash |
| Item Number | ZZ260-00552 |
| Style | Sneak Peek |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Sneak Peek |
| Style Number | ZZ260 |
| Color Name | Campfire Ash |
| Color Number | 00552 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 35.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 14.5 in W X 9.5 in L |
More from Anderson Tuftex Sneak Peek

Anderson Tuftex Sneak Peek Nightingale Carpet - ZZ260-00572

Anderson Tuftex Sneak Peek Coconut Ice Carpet - ZZ260-00171

Anderson Tuftex Sneak Peek Canyon Dust Carpet - ZZ260-00173

Anderson Tuftex Sneak Peek Almond Latte Carpet - ZZ260-00211

Anderson Tuftex Sneak Peek Morning Zen Carpet - ZZ260-00313

Anderson Tuftex Sneak Peek Fresh Tone Carpet - ZZ260-00344

Anderson Tuftex Sneak Peek Juniper Carpet - ZZ260-00456

Anderson Tuftex Sneak Peek Still Gray Carpet - ZZ260-00554

Anderson Tuftex Sneak Peek Magnetic Carpet - ZZ260-00556

Anderson Tuftex Sneak Peek Leather Work Carpet - ZZ260-00767

Anderson Tuftex Sneak Peek Caffeine Carpet - ZZ260-00775
Campfire Ash is a colorway in Anderson Tuftex's Sneak Peek carpet (style ZZ260, color 00552), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Sneak Peek |
| Style Number | ZZ260 |
| Color Name | Campfire Ash |
| Color Number | 00552 |
| Item / SKU | ZZ260-00552 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 14.5 in W X 9.5 in L |
| Face Weight | 35.1 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

