Anderson Tuftex Sketch Aria Carpet - ZZ077-00111
$1.00
SKU
ZZ077-00111
Anderson Tuftex Sketch in Aria — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ077, item ZZ077-00111. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Sketch Aria Carpet - ZZ077-00111 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Sketch |
| Color | Aria |
| Item Number | ZZ077-00111 |
| Style | Sketch |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Sketch |
| Style Number | ZZ077 |
| Color Name | Aria |
| Color Number | 00111 |
| Fiber | 100% Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 35.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 18.5 in L |
More from Anderson Tuftex Sketch
Anderson Tuftex Sketch Reflection Carpet - ZZ077-00512
Anderson Tuftex Sketch Inner Balance Carpet - ZZ077-00511
Anderson Tuftex Sketch Almond Milk Carpet - ZZ077-00101
Anderson Tuftex Sketch Bungalow Carpet - ZZ077-00103
Anderson Tuftex Sketch Minimal Carpet - ZZ077-00112
Anderson Tuftex Sketch Morning Light Carpet - ZZ077-00113
Anderson Tuftex Sketch Oak Ridge Carpet - ZZ077-00114
Anderson Tuftex Sketch Coronado Carpet - ZZ077-00115
Anderson Tuftex Sketch Folklore Carpet - ZZ077-00123
Anderson Tuftex Sketch Rain Dance Carpet - ZZ077-00311
Anderson Tuftex Sketch Pine Forest Carpet - ZZ077-00314
Anderson Tuftex Sketch Wonder Carpet - ZZ077-00316
Aria is a colorway in Anderson Tuftex's Sketch carpet (style ZZ077, color 00111), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Sketch |
| Style Number | ZZ077 |
| Color Name | Aria |
| Color Number | 00111 |
| Item / SKU | ZZ077-00111 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% Nylon |
| Pattern Repeat | 18 in W X 18.5 in L |
| Face Weight | 35.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Sketch’s linear and almost etched texture pulls inspiration from surfaces like scraped concrete, tree bark or the layered sediment in the side of a mountain. It’s sketchy shading builds in a natural, directional texture, which lengthens the room and draws the eye along its lines. Choose from 30 nature-inspired neutrals, all in a tough soil and stain-resistant nylon.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review