Anderson Tuftex San Lucas Rockport Carpet - ZZ095-00774
$1.00
SKU
ZZ095-00774
Anderson Tuftex San Lucas in Rockport — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ095, item ZZ095-00774. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex San Lucas Rockport Carpet - ZZ095-00774 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | San Lucas |
| Color | Rockport |
| Item Number | ZZ095-00774 |
| Style | San Lucas |
| Construction | Tufted |
| Style Name | San Lucas |
| Style Number | ZZ095 |
| Color Name | Rockport |
| Color Number | 00774 |
| Fiber | 100% Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 34.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 0.75 in L |
More from Anderson Tuftex San Lucas
Anderson Tuftex San Lucas Fleece Carpet - ZZ095-00115
Anderson Tuftex San Lucas White Blush Carpet - ZZ095-00111
Anderson Tuftex San Lucas Aged White Carpet - ZZ095-00112
Anderson Tuftex San Lucas Natural Carpet - ZZ095-00113
Anderson Tuftex San Lucas Biscuit Carpet - ZZ095-00114
Anderson Tuftex San Lucas Sparkling Carpet - ZZ095-00121
Anderson Tuftex San Lucas Beach Haven Carpet - ZZ095-00124
Anderson Tuftex San Lucas Golden Carpet - ZZ095-00127
Anderson Tuftex San Lucas Portico Carpet - ZZ095-00172
Anderson Tuftex San Lucas Blustery Sky Carpet - ZZ095-00447
Anderson Tuftex San Lucas Lullaby Carpet - ZZ095-00540
Anderson Tuftex San Lucas Half Moon Carpet - ZZ095-00544
Rockport is a colorway in Anderson Tuftex's San Lucas carpet (style ZZ095, color 00774), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | San Lucas |
| Style Number | ZZ095 |
| Color Name | Rockport |
| Color Number | 00774 |
| Item / SKU | ZZ095-00774 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% Nylon |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Taking its cues from the rhythm and repetition of thoughtfully stacked brick, this small-scale loop has 24 color offerings in all the right neutral shades.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review