Anderson Tuftex Radiance Meadow Carpet - ZZ393-00301
| Product Name | Anderson Tuftex Radiance Meadow Carpet - ZZ393-00301 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Radiance |
| Color | Meadow |
| Item Number | ZZ393-00301 |
| Style | Radiance |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Radiance |
| Style Number | ZZ393 |
| Color Name | Meadow |
| Color Number | 00301 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Still Life |
| Face Weight (oz/sq yd) | 39 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Green |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Still Life |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 2 in W X 4 in L |
Meadow is a colorway in Anderson Tuftex's Radiance carpet (style ZZ393, color 00301), part of the Still Life collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Still Life |
| Style Name | Radiance |
| Style Number | ZZ393 |
| Color Name | Meadow |
| Color Number | 00301 |
| Item / SKU | ZZ393-00301 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 2 in W X 4 in L |
| Face Weight | 39 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Radiance offers a refined grid-like pattern with a plush finish that adds just enough structure without overwhelming a space. Its tailored design, constructed with solution-dyed nylon, makes it a true luxury carpet that’s both elegant and easy to live with. Perfect for high-traffic areas and cozy corners alike, an 18-color palette of soft neutrals and timeless hues ensures it works seamlessly with any interior style.