Anderson Tuftex Purrfection Olympic Carpet - ZZ097-00111
$1.00
SKU
ZZ097-00111
Anderson Tuftex Purrfection in Olympic — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ097, item ZZ097-00111. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Purrfection Olympic Carpet - ZZ097-00111 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Purrfection |
| Color | Olympic |
| Item Number | ZZ097-00111 |
| Style | Purrfection |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Purrfection |
| Style Number | ZZ097 |
| Color Name | Olympic |
| Color Number | 00111 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 40 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in W X 0.38 in L |
More from Anderson Tuftex Purrfection
Anderson Tuftex Purrfection Champagne Carpet - ZZ097-00114
Anderson Tuftex Purrfection White Sand Carpet - ZZ097-00112
Anderson Tuftex Purrfection Matchstick Carpet - ZZ097-00121
Anderson Tuftex Purrfection Great Plains Carpet - ZZ097-00125
Anderson Tuftex Purrfection Polar Sky Carpet - ZZ097-00143
Anderson Tuftex Purrfection Mocha Cream Carpet - ZZ097-00151
Anderson Tuftex Purrfection Solitude Carpet - ZZ097-00415
Anderson Tuftex Purrfection Silver Birch Carpet - ZZ097-00543
Anderson Tuftex Purrfection Flagstone Carpet - ZZ097-00553
Anderson Tuftex Purrfection Platinum Carpet - ZZ097-00555
Anderson Tuftex Purrfection Willow Carpet - ZZ097-00558
Anderson Tuftex Purrfection Metropolis Carpet - ZZ097-00755
Olympic is a colorway in Anderson Tuftex's Purrfection carpet (style ZZ097, color 00111), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Purrfection |
| Style Number | ZZ097 |
| Color Name | Olympic |
| Color Number | 00111 |
| Item / SKU | ZZ097-00111 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 0.38 in W X 0.38 in L |
| Face Weight | 40 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Purrfection was inspired by the rounded, neatly lined roof tiles of traditional Chinese architecture. It is made from a unique process that twists different colors of yarns together, allowing for one-of-a-kind color combinations to emerge. Choose from any of these purrfect 18 colorways.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review