Anderson Tuftex Pawstruck Steel Wool Carpet - ZZ081-00545
$1.00
SKU
ZZ081-00545
Anderson Tuftex Pawstruck in Steel Wool — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ081, item ZZ081-00545. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Pawstruck Steel Wool Carpet - ZZ081-00545 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Pawstruck |
| Color | Steel Wool |
| Item Number | ZZ081-00545 |
| Style | Pawstruck |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Pawstruck |
| Style Number | ZZ081 |
| Color Name | Steel Wool |
| Color Number | 00545 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 25 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1.5 in L |
More from Anderson Tuftex Pawstruck

Anderson Tuftex Pawstruck Barely Beige Carpet - ZZ081-00111

Anderson Tuftex Pawstruck Calm Carpet - ZZ081-00510

Anderson Tuftex Pawstruck Monterey Carpet - ZZ081-00115

Anderson Tuftex Pawstruck Antiquity Carpet - ZZ081-00121

Anderson Tuftex Pawstruck Capri Coast Carpet - ZZ081-00181

Anderson Tuftex Pawstruck Toffee Cream Carpet - ZZ081-00183

Anderson Tuftex Pawstruck Peanut Shell Carpet - ZZ081-00186

Anderson Tuftex Pawstruck Cork Carpet - ZZ081-00223

Anderson Tuftex Pawstruck Golden Straw Carpet - ZZ081-00224

Anderson Tuftex Pawstruck Downpour Carpet - ZZ081-00445

Anderson Tuftex Pawstruck Misty Lake Carpet - ZZ081-00451

Anderson Tuftex Pawstruck Nimbus Carpet - ZZ081-00455
Steel Wool is a colorway in Anderson Tuftex's Pawstruck carpet (style ZZ081, color 00545), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Pawstruck |
| Style Number | ZZ081 |
| Color Name | Steel Wool |
| Color Number | 00545 |
| Item / SKU | ZZ081-00545 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1.5 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
This basket weave cut and loop pattern is soft and tough, any of its 24 color options are sure to update your home and your guests will be amazed that such a beautiful carpet is also pet-friendly. You might even say they’ll be Pawstruck. This pattern pairs well with Speak, if you need a bigger pattern, or the Bark Side if you want a fleck.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

