Anderson Tuftex Pawnache Gray Mirage Carpet - ZZ080-00533
| Product Name | Anderson Tuftex Pawnache Gray Mirage Carpet - ZZ080-00533 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Pawnache |
| Color | Gray Mirage |
| Item Number | ZZ080-00533 |
| Style | Pawnache |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Pawnache |
| Style Number | ZZ080 |
| Color Name | Gray Mirage |
| Color Number | 00533 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 25 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1.25 in L |
Gray Mirage is a colorway in Anderson Tuftex's Pawnache carpet (style ZZ080, color 00533), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Pawnache |
| Style Number | ZZ080 |
| Color Name | Gray Mirage |
| Color Number | 00533 |
| Item / SKU | ZZ080-00533 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1.25 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
The soft and organic paw-like, diamond pattern gives just enough texture to hold interest and the cut loop keeps things cozy on bare feet and paws alike. This carpet won't fade or look unseemly, and the 24 color options are all the height of sophistication, or Pawnache. Try pairing with the diamonds in Scout to keep the theme going from room to room in a coordinating color.