Anderson Tuftex Paw-Tay Cedar Carpet - ZZ221-00272
$1.00
SKU
ZZ221-00272
Anderson Tuftex Paw-Tay in Cedar — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ221, item ZZ221-00272. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Paw-Tay Cedar Carpet - ZZ221-00272 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Paw-Tay |
| Color | Cedar |
| Item Number | ZZ221-00272 |
| Style | Paw-Tay |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Paw-Tay |
| Style Number | ZZ221 |
| Color Name | Cedar |
| Color Number | 00272 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 31.2 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 7.25 in W X 9.5 in L |
More from Anderson Tuftex Paw-Tay
Anderson Tuftex Paw-Tay Bennington Carpet - ZZ221-00152
Anderson Tuftex Paw-Tay Old Country Carpet - ZZ221-00122
Anderson Tuftex Paw-Tay Birch Carpet - ZZ221-00173
Anderson Tuftex Paw-Tay Cloud Cover Carpet - ZZ221-00252
Anderson Tuftex Paw-Tay Danville Carpet - ZZ221-00273
Anderson Tuftex Paw-Tay Mystic Carpet - ZZ221-00274
Anderson Tuftex Paw-Tay Avon Carpet - ZZ221-00342
Anderson Tuftex Paw-Tay Waterbury Carpet - ZZ221-00435
Anderson Tuftex Paw-Tay Hale Navy Carpet - ZZ221-00448
Anderson Tuftex Paw-Tay Rockport Carpet - ZZ221-00556
Anderson Tuftex Paw-Tay Kendall Carpet - ZZ221-00557
Cedar is a colorway in Anderson Tuftex's Paw-Tay carpet (style ZZ221, color 00272), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Paw-Tay |
| Style Number | ZZ221 |
| Color Name | Cedar |
| Color Number | 00272 |
| Item / SKU | ZZ221-00272 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 7.25 in W X 9.5 in L |
| Face Weight | 31.2 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Tails wag for this rectangular repeat. The color variations in this carpet were influenced by the irregularities of the stacked stone structures of Machu Picchu. These organic neutral hues add balance to your foundation.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review