Anderson Tuftex Path Dry Creek Carpet - ZZ293-00172
$1.00
SKU
ZZ293-00172
Anderson Tuftex Path in Dry Creek — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ293, item ZZ293-00172. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Path Dry Creek Carpet - ZZ293-00172 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Path |
| Color | Dry Creek |
| Item Number | ZZ293-00172 |
| Style | Path |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Path |
| Style Number | ZZ293 |
| Color Name | Dry Creek |
| Color Number | 00172 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 63.4 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 16 in W X 18 in L |
More from Anderson Tuftex Path
Anderson Tuftex Path Verona Carpet - ZZ293-00724
Anderson Tuftex Path Warm Light Carpet - ZZ293-00124
Anderson Tuftex Path Dusty Dream Carpet - ZZ293-00173
Anderson Tuftex Path Tatami Carpet - ZZ293-00225
Anderson Tuftex Path Amber Waves Carpet - ZZ293-00276
Anderson Tuftex Path Cool Water Carpet - ZZ293-00442
Anderson Tuftex Path Glen Falls Carpet - ZZ293-00445
Anderson Tuftex Path Enchanted Eve Carpet - ZZ293-00448
Anderson Tuftex Path Vapor Carpet - ZZ293-00544
Anderson Tuftex Path Cold Morn Carpet - ZZ293-00555
Anderson Tuftex Path Painted Rock Carpet - ZZ293-00557
Anderson Tuftex Path Muslin Carpet - ZZ293-00573
Dry Creek is a colorway in Anderson Tuftex's Path carpet (style ZZ293, color 00172), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Path |
| Style Number | ZZ293 |
| Color Name | Dry Creek |
| Color Number | 00172 |
| Item / SKU | ZZ293-00172 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 16 in W X 18 in L |
| Face Weight | 63.4 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Use your illusion: A maze of interconnecting pathways that join seamlessly and stop abruptly, Path is a journey of perceived symmetry and creates a modern sense of completion for the home.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review