Anderson Tuftex Muse Rain Dance Carpet - ZZ078-00311
$1.00
SKU
ZZ078-00311
Anderson Tuftex Muse in Rain Dance — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ078, item ZZ078-00311. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Muse Rain Dance Carpet - ZZ078-00311 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Muse |
| Color | Rain Dance |
| Item Number | ZZ078-00311 |
| Style | Muse |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Muse |
| Style Number | ZZ078 |
| Color Name | Rain Dance |
| Color Number | 00311 |
| Fiber | 100% Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 35.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 3.5 in W X 3.25 in L |
More from Anderson Tuftex Muse
Anderson Tuftex Muse Coronado Carpet - ZZ078-00115
Anderson Tuftex Muse Inner Balance Carpet - ZZ078-00511
Anderson Tuftex Muse Almond Milk Carpet - ZZ078-00101
Anderson Tuftex Muse Bungalow Carpet - ZZ078-00103
Anderson Tuftex Muse Aria Carpet - ZZ078-00111
Anderson Tuftex Muse Minimal Carpet - ZZ078-00112
Anderson Tuftex Muse Morning Light Carpet - ZZ078-00113
Anderson Tuftex Muse Oak Ridge Carpet - ZZ078-00114
Anderson Tuftex Muse Folklore Carpet - ZZ078-00123
Anderson Tuftex Muse Pine Forest Carpet - ZZ078-00314
Anderson Tuftex Muse Wonder Carpet - ZZ078-00316
Anderson Tuftex Muse Edgewater Carpet - ZZ078-00451
Rain Dance is a colorway in Anderson Tuftex's Muse carpet (style ZZ078, color 00311), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Muse |
| Style Number | ZZ078 |
| Color Name | Rain Dance |
| Color Number | 00311 |
| Item / SKU | ZZ078-00311 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% Nylon |
| Pattern Repeat | 3.5 in W X 3.25 in L |
| Face Weight | 35.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
If you’re looking for the impact of a continuous pattern but with softer lines and more hand-sketched edges, take a look at Muse. Its repeated box grid has the feel of an artist’s intentional imperfection but the drama of a larger scale. Its 30 neutral shades even delve into tinges of slight blues, purples and other “almost colors,” lending an even more dramatic tone to a room.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review