Anderson Tuftex Ming Shady Carpet - ZZ228-00534
$1.00
SKU
ZZ228-00534
Anderson Tuftex Ming in Shady — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ228, item ZZ228-00534. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Ming Shady Carpet - ZZ228-00534 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Ming |
| Color | Shady |
| Item Number | ZZ228-00534 |
| Style | Ming |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Ming |
| Style Number | ZZ228 |
| Color Name | Shady |
| Color Number | 00534 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | N/A |
| Face Weight (oz/sq yd) | 43.9 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 28.5 in W X 25 in L |
More from Anderson Tuftex Ming
Anderson Tuftex Ming Solstice Carpet - ZZ228-00456
Anderson Tuftex Ming Pearl Carpet - ZZ228-00113
Anderson Tuftex Ming Early Snow Carpet - ZZ228-00122
Anderson Tuftex Ming Daylily Carpet - ZZ228-00123
Anderson Tuftex Ming Sparkling Carpet - ZZ228-00124
Anderson Tuftex Ming Linen Carpet - ZZ228-00172
Anderson Tuftex Ming Droplets Carpet - ZZ228-00512
Anderson Tuftex Ming Precious Carpet - ZZ228-00533
Anderson Tuftex Ming Cascade Carpet - ZZ228-00541
Anderson Tuftex Ming Heirloom Gray Carpet - ZZ228-00572
Anderson Tuftex Ming Birchwood Carpet - ZZ228-00712
Shady is a colorway in Anderson Tuftex's Ming carpet (style ZZ228, color 00534), part of the N/A collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | N/A |
| Style Name | Ming |
| Style Number | ZZ228 |
| Color Name | Shady |
| Color Number | 00534 |
| Item / SKU | ZZ228-00534 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Tip Sheared Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 28.5 in W X 25 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
This large-scale pattern derives its abstract, organic movement from a snowy scene of mountaintops from afar. The luxurious combination of high luster and matte yarns creates stunning contrast and dimension. This palette contains 12 breathtaking shades of light neutrals joined by a deep, inky blue.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review