Anderson Tuftex Mera Essential Carpet - ZZ086-00554
$1.00
SKU
ZZ086-00554
Anderson Tuftex Mera in Essential — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ086, item ZZ086-00554. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Mera Essential Carpet - ZZ086-00554 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Mera |
| Color | Essential |
| Item Number | ZZ086-00554 |
| Style | Mera |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Mera |
| Style Number | ZZ086 |
| Color Name | Essential |
| Color Number | 00554 |
| Fiber | 100% Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 34.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 0.75 in L |
More from Anderson Tuftex Mera
Anderson Tuftex Mera Rockport Carpet - ZZ086-00774
Anderson Tuftex Mera Portico Carpet - ZZ086-00172
Anderson Tuftex Mera Blustery Sky Carpet - ZZ086-00447
Anderson Tuftex Mera Lullaby Carpet - ZZ086-00540
Anderson Tuftex Mera Pavestone Carpet - ZZ086-00753
Anderson Tuftex Mera Shingle Carpet - ZZ086-00758
Anderson Tuftex Mera White Blush Carpet - ZZ086-00111
Anderson Tuftex Mera Natural Carpet - ZZ086-00113
Anderson Tuftex Mera Biscuit Carpet - ZZ086-00114
Anderson Tuftex Mera Fleece Carpet - ZZ086-00115
Anderson Tuftex Mera Sparkling Carpet - ZZ086-00121
Anderson Tuftex Mera Beach Haven Carpet - ZZ086-00124
Essential is a colorway in Anderson Tuftex's Mera carpet (style ZZ086, color 00554), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Mera |
| Style Number | ZZ086 |
| Color Name | Essential |
| Color Number | 00554 |
| Item / SKU | ZZ086-00554 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% Nylon |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Like a calm sea, Mera’s tiny undulating loop pattern creates just a tad bit of movement to an otherwise solid surface. The 24 beautiful neutral colors provide just the right depth to set the tone in your home. From Sparkling white to Blustery Sky, Mera sets the course for smooth sailing in any decor.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review