Anderson Tuftex Lyric Balanced Carpet - ZZ257-00121
| Product Name | Anderson Tuftex Lyric Balanced Carpet - ZZ257-00121 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Lyric |
| Color | Balanced |
| Item Number | ZZ257-00121 |
| Style | Lyric |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Lyric |
| Style Number | ZZ257 |
| Color Name | Balanced |
| Color Number | 00121 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 43.9 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Cut & Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.41 in W X 0.63 in L |
Balanced is a colorway in Anderson Tuftex's Lyric carpet (style ZZ257, color 00121), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Lyric |
| Style Number | ZZ257 |
| Color Name | Balanced |
| Color Number | 00121 |
| Item / SKU | ZZ257-00121 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 0.41 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Inspired by the blocks of stone meticulously stacked within the geometric landscape of the pyramids, Lyric adds unique linear strength to a space. The durable fibers in this carpet offer built-in stain protection and fade- and bleach-resistance, and the LifeGuard backing gives added protection against anything your home may throw at it. With a color palette of 12 neutral tones, you'll be singing the praises of Lyric.