Anderson Tuftex Laine Wind Swept Carpet - ZZ361-00104
$1.00
SKU
ZZ361-00104
Anderson Tuftex Laine in Wind Swept — ANSO High Performance PET Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ361, item ZZ361-00104. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Laine Wind Swept Carpet - ZZ361-00104 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Laine |
| Color | Wind Swept |
| Item Number | ZZ361-00104 |
| Style | Laine |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Laine |
| Style Number | ZZ361 |
| Color Name | Wind Swept |
| Color Number | 00104 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Perennial |
| Face Weight (oz/sq yd) | 58.5 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Perennial |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 1.5 in L |
More from Anderson Tuftex Laine
Anderson Tuftex Laine Lighthouse Carpet - ZZ361-00106
Anderson Tuftex Laine White Cap Carpet - ZZ361-00100
Anderson Tuftex Laine Sand Dollar Carpet - ZZ361-00102
Anderson Tuftex Laine Oyster Bar Carpet - ZZ361-00103
Anderson Tuftex Laine Dune Carpet - ZZ361-00105
Anderson Tuftex Laine Seagull Carpet - ZZ361-00107
Anderson Tuftex Laine Checkers Carpet - ZZ361-00110
Anderson Tuftex Laine Fresh Picked Carpet - ZZ361-00300
Anderson Tuftex Laine Palmetto Carpet - ZZ361-00301
Anderson Tuftex Laine Washed Ashore Carpet - ZZ361-00400
Anderson Tuftex Laine Tide Pool Carpet - ZZ361-00401
Anderson Tuftex Laine Main Sail Carpet - ZZ361-00402
Wind Swept is a colorway in Anderson Tuftex's Laine carpet (style ZZ361, color 00104), part of the Perennial collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Perennial |
| Style Name | Laine |
| Style Number | ZZ361 |
| Color Name | Wind Swept |
| Color Number | 00104 |
| Item / SKU | ZZ361-00104 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 1.5 in L |
| Face Weight | 58.5 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Laine brings the comforting, tactile quality of luxurious, textured cotton into your home, with serene coastal blues woven into a natural palette. It evokes a feeling of tranquility and elevates any space with a touch of coastal-inspired calm and elegance.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review