Anderson Tuftex Knickknack Hudson Bay Carpet - ZZ271-00458
$1.00
SKU
ZZ271-00458
Anderson Tuftex Knickknack in Hudson Bay — ANSO High Performance PET Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ271, item ZZ271-00458. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Knickknack Hudson Bay Carpet - ZZ271-00458 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Knickknack |
| Color | Hudson Bay |
| Item Number | ZZ271-00458 |
| Style | Knickknack |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Knickknack |
| Style Number | ZZ271 |
| Color Name | Hudson Bay |
| Color Number | 00458 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 53.6 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 13.5 in L |
More from Anderson Tuftex Knickknack
Anderson Tuftex Knickknack Timid White Carpet - ZZ271-00111
Anderson Tuftex Knickknack Glacier Carpet - ZZ271-00171
Anderson Tuftex Knickknack Coconut Ice Carpet - ZZ271-00172
Anderson Tuftex Knickknack Pale Almond Carpet - ZZ271-00211
Anderson Tuftex Knickknack Coastline Carpet - ZZ271-00452
Anderson Tuftex Knickknack Eclipse Carpet - ZZ271-00543
Anderson Tuftex Knickknack Gray Owl Carpet - ZZ271-00551
Anderson Tuftex Knickknack Calm Pewter Carpet - ZZ271-00553
Anderson Tuftex Knickknack Barnboard Carpet - ZZ271-00556
Anderson Tuftex Knickknack Sag Harbor Carpet - ZZ271-00714
Anderson Tuftex Knickknack Rocky Road Carpet - ZZ271-00774
Hudson Bay is a colorway in Anderson Tuftex's Knickknack carpet (style ZZ271, color 00458), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Knickknack |
| Style Number | ZZ271 |
| Color Name | Hudson Bay |
| Color Number | 00458 |
| Item / SKU | ZZ271-00458 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 9 in W X 13.5 in L |
| Face Weight | 53.6 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review