Anderson Tuftex Havencrest Slate Carpet - ZZ318-00551
$1.00
SKU
ZZ318-00551
Anderson Tuftex Havencrest in Slate — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ318, item ZZ318-00551. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Havencrest Slate Carpet - ZZ318-00551 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Havencrest |
| Color | Slate |
| Item Number | ZZ318-00551 |
| Style | Havencrest |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Havencrest |
| Style Number | ZZ318 |
| Color Name | Slate |
| Color Number | 00551 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 35.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.5 in W X 2.5 in L |
More from Anderson Tuftex Havencrest
Anderson Tuftex Havencrest Azurite Carpet - ZZ318-00444
Anderson Tuftex Havencrest Ivory Carpet - ZZ318-00112
Anderson Tuftex Havencrest Cashmere Carpet - ZZ318-00114
Anderson Tuftex Havencrest Jute Carpet - ZZ318-00115
Anderson Tuftex Havencrest Birchbark Carpet - ZZ318-00121
Anderson Tuftex Havencrest Gypsum Carpet - ZZ318-00171
Anderson Tuftex Havencrest Linen Carpet - ZZ318-00212
Anderson Tuftex Havencrest Raffia Carpet - ZZ318-00214
Anderson Tuftex Havencrest Basalt Carpet - ZZ318-00221
Anderson Tuftex Havencrest Amber Carpet - ZZ318-00233
Anderson Tuftex Havencrest Haze Carpet - ZZ318-00443
Anderson Tuftex Havencrest Indigo Carpet - ZZ318-00447
Slate is a colorway in Anderson Tuftex's Havencrest carpet (style ZZ318, color 00551), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Havencrest |
| Style Number | ZZ318 |
| Color Name | Slate |
| Color Number | 00551 |
| Item / SKU | ZZ318-00551 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 1.5 in W X 2.5 in L |
| Face Weight | 35.1 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Inspired by jute and grass cloth weaving, this carpet showcases a dimensional basketweave pattern and 24 elegant colors that are sure to captivate.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review