Anderson Tuftex Gracious Treasure Carpet - ZZ325-00200
$1.00
SKU
ZZ325-00200
Anderson Tuftex Gracious in Treasure — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ325, item ZZ325-00200. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Gracious Treasure Carpet - ZZ325-00200 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Gracious |
| Color | Treasure |
| Item Number | ZZ325-00200 |
| Style | Gracious |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Gracious |
| Style Number | ZZ325 |
| Color Name | Treasure |
| Color Number | 00200 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 40.9 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
More from Anderson Tuftex Gracious
Anderson Tuftex Gracious Rain Water Carpet - ZZ325-00440
Anderson Tuftex Gracious Ivory Paper Carpet - ZZ325-00100
Anderson Tuftex Gracious Safari Carpet - ZZ325-00105
Anderson Tuftex Gracious Shoreline Carpet - ZZ325-00133
Anderson Tuftex Gracious Creamy Carpet - ZZ325-00140
Anderson Tuftex Gracious Bamboo Carpet - ZZ325-00141
Anderson Tuftex Gracious Plateau Carpet - ZZ325-00142
Anderson Tuftex Gracious Pumice Stone Carpet - ZZ325-00143
Anderson Tuftex Gracious Barista Carpet - ZZ325-00151
Anderson Tuftex Gracious Crisp Linen Carpet - ZZ325-00171
Anderson Tuftex Gracious Alabaster Carpet - ZZ325-00172
Anderson Tuftex Gracious Parchment Carpet - ZZ325-00194
Treasure is a colorway in Anderson Tuftex's Gracious carpet (style ZZ325, color 00200), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Gracious |
| Style Number | ZZ325 |
| Color Name | Treasure |
| Color Number | 00200 |
| Item / SKU | ZZ325-00200 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
An organic take on a knitted bouclé with a rich palette of 28 neutrals, this carpet creates a sophisticated ambiance for any space.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review