Anderson Tuftex Evoke Smooth Stones Carpet - ZZ326-00113
$1.00
SKU
ZZ326-00113
Anderson Tuftex Evoke in Smooth Stones — ANSO High Performance PET Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ326, item ZZ326-00113. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Evoke Smooth Stones Carpet - ZZ326-00113 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Evoke |
| Color | Smooth Stones |
| Item Number | ZZ326-00113 |
| Style | Evoke |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Evoke |
| Style Number | ZZ326 |
| Color Name | Smooth Stones |
| Color Number | 00113 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 49.7 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 32 in L |
More from Anderson Tuftex Evoke
Anderson Tuftex Evoke Serenity Carpet - ZZ326-00400
Anderson Tuftex Evoke First Frost Carpet - ZZ326-00100
Anderson Tuftex Evoke Linen Carpet - ZZ326-00101
Anderson Tuftex Evoke Canvas Carpet - ZZ326-00102
Anderson Tuftex Evoke Granite Carpet - ZZ326-00103
Anderson Tuftex Evoke Vintage Find Carpet - ZZ326-00105
Anderson Tuftex Evoke Grey Fox Carpet - ZZ326-00112
Anderson Tuftex Evoke Fresh Bread Carpet - ZZ326-00114
Anderson Tuftex Evoke Lamp Glow Carpet - ZZ326-00115
Anderson Tuftex Evoke Washed Navy Carpet - ZZ326-00401
Anderson Tuftex Evoke Pewter Carpet - ZZ326-00501
Anderson Tuftex Evoke Sea Breeze Carpet - ZZ326-00502
Smooth Stones is a colorway in Anderson Tuftex's Evoke carpet (style ZZ326, color 00113), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Evoke |
| Style Number | ZZ326 |
| Color Name | Smooth Stones |
| Color Number | 00113 |
| Item / SKU | ZZ326-00113 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Cut/Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 18 in W X 32 in L |
| Face Weight | 49.7 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Channeling the Bohemian spirit of hand-crafted textiles, the worn and weathered tessellating diamond pattern provides a subtle charm in 18 gorgeous colors.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review