Anderson Tuftex Enlightened In The Shade Carpet - ZZ274-00557
$1.00
SKU
ZZ274-00557
Anderson Tuftex Enlightened in In The Shade — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ274, item ZZ274-00557. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Enlightened In The Shade Carpet - ZZ274-00557 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Enlightened |
| Color | In The Shade |
| Item Number | ZZ274-00557 |
| Style | Enlightened |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Enlightened |
| Style Number | ZZ274 |
| Color Name | In The Shade |
| Color Number | 00557 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | N/A |
| Face Weight (oz/sq yd) | 63.4 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 3.63 in W X 7 in L |
More from Anderson Tuftex Enlightened
Anderson Tuftex Enlightened Blue Jeans Carpet - ZZ274-00446
Anderson Tuftex Enlightened French Cream Carpet - ZZ274-00111
Anderson Tuftex Enlightened Windswept Carpet - ZZ274-00115
Anderson Tuftex Enlightened Casual Carpet - ZZ274-00132
Anderson Tuftex Enlightened Beach Grass Carpet - ZZ274-00223
Anderson Tuftex Enlightened Summerwood Carpet - ZZ274-00225
Anderson Tuftex Enlightened Open Canyon Carpet - ZZ274-00275
Anderson Tuftex Enlightened Pacific Oasis Carpet - ZZ274-00337
Anderson Tuftex Enlightened Ethereal Carpet - ZZ274-00441
Anderson Tuftex Enlightened Gray Skies Carpet - ZZ274-00548
Anderson Tuftex Enlightened White Metal Carpet - ZZ274-00551
Anderson Tuftex Enlightened Lunar Carpet - ZZ274-00555
In The Shade is a colorway in Anderson Tuftex's Enlightened carpet (style ZZ274, color 00557), part of the N/A collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | N/A |
| Style Name | Enlightened |
| Style Number | ZZ274 |
| Color Name | In The Shade |
| Color Number | 00557 |
| Item / SKU | ZZ274-00557 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut Pile Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 3.63 in W X 7 in L |
| Face Weight | 63.4 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
The intricacies of a repeated, geometric pattern are defined by varying shades in this elegant carpet.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review